[windows10] Potężny Spartan w Windows 10

[windows10] Potężny Spartan w Windows 10

Internet Explorer przez ostatnich, kilka lat traktowany był po macoszemu, jak zło konieczne, głównie ze względu na częściowy lub całkowity brak kompatybilności z nowymi technologiami tworzenia stron internetowych. Wszystko wskazuje, że rok 2015 ma być rokiem przełomowym dla Microsoftu, głównie za sprawą zupełnie nowej przeglądarki dostarczanej wraz z Windows 10.

Jeśli wierzyć zapewnieniom programistów pracujących nad przeglądarką, której nazwa kodowa brzmi „Spartan”, to oprócz znacznie poprawionej kompatybilności z nowymi standardami stron internetowych, otrzymamy też kilka funkcji, których próżno szukać u konkurencji.

Pierwszą z nich jest wsparcie dla pisma odręcznego, dzięki czemu będziemy mogli dodać do strony internetowej notatkę i przekazać ją znajomemu za pośrednictwem usługi OneDrive. Na dysku chmurowym Microsoftu przechowywana będzie kopia strony wraz z notatką dzięki czemu każdy kto będzie miał do niej dostęp będzie mógł ją odczytać i nanieść swoje uwagi, bez względu na posiadaną przeglądarkę internetową czy system operacyjny.

Drugą, istotną nowością, będzie integracja przeglądarki „Spartan” z cyfrowym asystentem, Cortaną, która zastąpi wszystkie istniejące metody wyszukiwania spod znaku Bing. Ponadto dostęp do wyszukiwania za pomocą Cortany bezpośrednio z poziomu nowej karty przeglądarki. Jak przystało na cyfrowego asystenta, przydatny będzie między innymi: przy wyszukiwaniu połączeń lotniczych, rezerwacjach hotelowych czy śledzeniu przesyłek.

Z pomniejszych nowości, przeglądarka „Spartan” wyposażona będzie w grupowanie zakładek tak, by osobiste zakładki nie mieszały się z roboczymi. Przewidywane jest wdrożenie obsługi motywów, ale ze zrozumiałych wzgledów funkcja ta nie jest sprawą priorytetową dla Microsoftu. „Spartan” przygotowywany jest jako aplikacja dostępna, w wersji klasycznej dla komputerów PC, a dla tabletów i smartfonów – ModernUI. Wersja desktopowa przypominać będzie uproszczoną wersję Chrome, z obsługą kart umieszczonych powyżej paska adresu i trzema przyciskami ułatwiającymi nawigację: wstecz, dalej i odśwież. Dowiedzieliśmy się również, że przeglądarka będzie dostępna w sklepie Windows Store, co ma ułatwić późniejsze aktualizacje.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, do systemu Windows 10 będzie dołączona sztandarowa przeglądarka, Internet Explorer, w celu zachowania wstecznej kompatybilności. Więcej szczegółowych informacji dotyczących między innymi, czy nazwa „Spartan” będzie czymś więcej niż tylko nazwą kodową, no i przede wszystkim jak będzie wyglądać nowa przeglądarka, otrzymamy podczas konferencji Microsoftu zapowiedzianej na 21 stycznia 2015 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020 | Polityka prywatności