Windows 10 Anniversary Update – lista zmian

Windows 10 Anniversary Update – lista zmian

Wielkimi krokami zbliża się duża, jubileuszowa aktualizacja dla Windows 10 i Windows 10 Mobile. Zawierać będzie ogromną ilość zmian i poprawek, a wszystko po to by korzystanie z mobilnej i stacjonarnej wersji najnowszego systemu od Microsoftu było jeszcze przyjemniejsze, łatwiejsze i bardziej produktywne. W niniejszej publikacji prezentujemy zestawienie wspomnianych zmian i poprawek, które zostaną przekazane wszystkim użytkownikom Windows 10 i Windows 10 Mobile począwszy od dnia 2 sierpnia 2016 roku.

Zmiany w systemie i ustawieniach interfejsu

Ustawienia Ekran podglądu zmienią swoją lokalizację po to by ustawienia były bardziej odkrywcze i przyjazne dla użytkownika niż do tej pory. Do wersji Threshold 2 znajdowały się w sekcji Dodatki. Po zainstalowaniu Anniversary Update Ekran podglądu znajdzie się w sekcji Personalizacja, a to oznacza również brak konieczności instalacji tego dodatku ze Sklepu jak to miało miejsce do tej pory.

Przycisk Aparatu na ekranie blokady w Windows 10 Mobile zastąpi aktualny przycisk Wstecz. Aby uruchomić aparat przy zablokowanym ekranie będziemy musieli przytrzymać dłużej przycisk aparatu.

Przyciski kontrolne odtwarzacza multimedialnego pojawią się na górze ekranu blokady, dzięki czemu będzie można zmienić bądź wstrzymać odtwarzanie aktualnego utworu przy zablokowanym ekranie.

W sekcji Personalizacja pojawią się też ustawienia dotyczące paska nawigacyjnego, gdzie będzie można włączyć/wyłączyć wibracje podczas korzystania z niego, a także włączyć/wyłączyć możliwość wyłączenia ekranu za pomocą podwójnego stuknięcia w pasek nawigacyjny.

Opcje Szyfrowania urządzenia dostępne będą w sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia.

Pojawi się nowa pozycja w sekcji Ustawienia konta – Twoje informacje.

Zmianie ulegną również dźwięki, które można usłyszeć podczas robienia zrzutu ekranu i spustu migawki aparatu.

Urządzenia wyposażone w 2 GB pamięci RAM lub więcej zaoferują do 16 uruchomionych jednocześnie aplikacji widocznych na podglądzie mulitaskingu.

Centrum akcji i interfejs powiadomień

Wyświetlanie ikony aplikacji, od której pochodzą powiadomienia zostanie ograniczone do jednej pozycji co pozwoli zaoszczędzić miejsce w Centrum akcji, a co za tym idzie system będzie mógł zaprezentować więcej informacji.

Centrum akcji zostanie wzbogacone we wsparcie dla powiadomień dzięki bardziej elastycznym (layouts) podobnie jak to ma miejsce w przypadku żywych kafelków. Powiadomienia ze zdjęciami będą wyświetlane większe niż dotychczas.

Powiadomienia Cortany również otrzymają kilka poprawek dzięki czemu nie przegapimy ważnych spotkań, które będą weryfikowane pod kątem między innymi nałożenia się dwóch spotkań w tym samym czasie.

W sekcji Ustawienia -> System -> Powiadomienia i akcje będziemy mogli przydzielić priorytety dla wybranych aplikacji w trzy stopniowej skali: normalne, wysokie i najwyższe. Ponadto pojawi się opcja wybrania ile powiadomień danej aplikacji może się maksymalnie pojawić w Centrum akcji. Domyślnie będą trzy powiadomienia. W przypadku większej ilości, pojawi się opcja rozwinięcia listy powiadomień danej aplikacji.

Wraz z Anniversary Update pojawi się możliwość personalizacji Szybkich akcji w Centrum akcji z opcjami: dodawania, usuwania własnej aranżacji szybkich akcji, które pojawią na się na górze Centrum akcji. W sekcji Ustawienia -> System -> Powiadomienia i akcje zobaczymy kopię aktualnego ułożenia Szybkich akcji gdzie za pomocą gestu zaznaczenia i przytrzymania będzie można aranżować układ skrótów. Poniżej siatki z kafelkami akcji znajdziemy link, dzięki któremu będziemy mogli włączyć/wyłączyć wybrane przez nas akcje.

Pojawi się również opcja wyłączenia powiadomień wyświetlanych w centrum akcji przy jednoczesnym wyświetlaniu banerów i dźwięków tych powiadomień.

To jeszcze nie wszystko. Wspomniane wcześniej wyłączanie powiadomień, zmiana priorytetu powiadomień dostępna będzie bezpośrednio z poziomu wyświetlonego Centrum Akcji przez dłuższe przytrzymanie palcem wybranego powiadomienia. Pojawi się wówczas menu kontekstowe z odpowiednimi opcjami.

Powrócą również powiadomienia dotyczące aktualizacji aplikacji.

Wraz z aktualizacją Anniversary Update zadebiutuje synchronizacja powiadomień między urządzeniami połączonymi z Windows 10. Funkcja ta wymagać będzie aktywnej Cortany, dzięki której przysyłane będą powiadomienia dotyczące np. poziomu naładowania baterii, wiadomości SMS, portali społecznościowych, nieodebranych połączeniach. Synchronizacja powiadomień dostępna będzie dla urządzeń z Windows 10 Mobile a także Google Android.

Telefon

Wykonywanie/odbieranie połączeń telefonicznych w Windows 10 Mobile stanie się jeszcze przyjemniejsze dzięki nowej funkcji, która zostanie zaimplementowana po aktualizacji Anniversary Update. Mowa tu o przekierowaniu dźwięku (audio routing), które zawierać będzie trzy opcje do wyboru: automatyczna, urządzenie bluetooth (jeśli jest podłączone) lub głośnik telefonu. Ponadto będzie również dostępna opcja umożliwiająca automatyczne przekazywania dźwięku na głośnik telefonu jeśli czujnik zbliżeniowy wykryje, że nie trzymamy telefonu przy uchu.

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, by wspomnieć o podobnej funkcji, która jest dostępna dla Windows Phone 8.1 i nazywa się Gesty. W zależności od specyfikacji urządzenia oferuje ona różne opcji i właśnie wśród nich znajduje się automatyczne przekierowanie dźwięku na głośnik.

redstone-call-routing-options

Nieodebrane połączenia lub informacje o poczcie głosowej otrzymają wskaźniki, które będą się pojawiać w zakładce aplikacji Telefon. W zaawansowanych ustawieniach będziemy mogli aktywować dodatkowy przycisk umożliwiający przekierowanie połączenia, a wizualna poczta głosowa zawita również w urządzeniach typu dual SIM.

Microsoft Edge

Ci, którzy mieli wcześniej styczność z Windows Phone 8.1 pamiętają za pewne obsługę gestów dostępną w mobilnej wersji Internet Explorer, dzięki której można było cofnąć się do poprzednio oglądanej strony internetowej jednym pociągnięciem w lewo palcem po ekranie. Z biegiem czasu, funkcja ta okazała się jedną z najbardziej pożądanych w nowej przeglądarce Microsoft Edge. Dzięki głosom użytkowników zostanie ona wdrożona w jubileuszowej aktualizacji.

Usprawniona zostanie także obsługa zakładek poprzez dodanie możliwości zamknięcia ich dłuższym przytrzymaniem przycisku wstecz w trybie podglądu otwartych zakładek. Pozwoli to na utrzymanie jak najwyższej wydajności przeglądarki, a przede wszystkim ułatwienie obsługi jedną ręką. Kolejną nowością dotyczącą obsługi zakładek w odświeżonym Microsoft Edge będzie dodanie osobnego przycisku, dzięki któremu uruchomimy kartę w trybie InPrivate. Pojawi się on tuż obok istniejącego już przycisku dodania nowej karty. „Dodatek” ten pojawi się na specjalne życzenie użytkowników, którzy zgłaszali taką potrzebę ponieważ aktualny sposób uruchamiania kart w trybie incognito został uznany za mało intuicyjny.

A skoro mówimy o usprawnianiu obsługi przeglądarki Microsoft Edge należy wspomnieć o tym, że zostanie aktywowany Word Flow podczas wprowadzania adresu internetowego. Poprawie ulegnie również obsługa pobierania plików dzięki dodaniu potwierdzenia pobierania plików.

Oprogramowanie, aktualizacje systemu operacyjnego

Każdy użytkownik smartfona z Windows 10 Mobile może zostać członkiem programu testowego Windows Insider i do tej pory wymaga to zainstalowania dodatkowego programu ze Sklepu o tej samej nazwie. Po zainstalowaniu Anniversary Update opcja przyłączenia się do programu Windows Insider pojawi się w sekcji Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia. Windows Insider podzielony jest na dwa kręgi: szybki (Fast Ring) i wolny (Slow Ring) i aktualnie do zmiany kręgu aktualizacji służy nam suwak, który zostanie zastąpiony menu rozwijalnym.

Ustawienia usługi Windows Update również ulegną poprawie. Pojawi się opcja ustawienia godzin, w których najaktywniej korzystamy po to by uniknąć instalowania aktualizacji w trakcie korzystania z naszego urządzenia.

Aplikacje systemowe

Skype

Wraz z Anniversary Update zadebiutuje zupełnie nowy Skype, tym razem w wersji uniwersalnej z odświeżonym interfejsem. Oferować będzie między innymi tworzenie i wysyłanie wiadomości tekstowe do grupy a także rozmowy konferencyjne z maksymalnie 25 osobami. Dostępna będzie również opcja szybkiego odpowiadania na wiadomości bez konieczności uruchamiania samej aplikacji Skype.

skype-uwp-dark

Mapy

Odświeżona aplikacja Mapy, według zapewnień Microsoftu, ma stać się aplikacją lżejszą, bardziej skalowalnym i spójnym interfejsem, a przede wszystkim oferować będzie sporo rozwiązań ułatwiających korzystanie z niej:

 • Dostęp do wyszukiwarki i wskazówek dojazdu za pomocą jednego tapnięcia w ekran.
 • Jednoczesne wielokrotne wyszukiwanie i uzyskiwanie wielu wskazówek dojazdu dzięki obsłudze kart.
 • Możliwość minimalizowania wyników wyszukiwania.
 • Etykiety ulubionych miejsc widoczne bezpośrednio na mapie zamiast numerowanych pinezek.
 • Integracja z cyfrową asystentką Cortaną, która udzielać będzie instrukcji krok po kroku.
 • Usprawnione wyszukiwanie i wyświetlanie wyników miejsc znajdujących się w naszej okolicy.
 • Dodano opcję wyszukiwania miast, które mają opracowany widok 3D.
 • Dostęp offline do ulubiony z możliwością dodania notatek.
 • Poprawiono wyświetlanie instrukcji krok po kroku oraz tryb poziomy.

Poczta  programu Outlook i Kalendarz

 • Dodano możliwość wyłączenia podglądu treści wiadomości w widoku listy odebranych wiadomości.
 • Dodano możliwość przeniesienia wiadomość, uznanej przez nas za wiadomość-śmieć, do odpowiedniego folderu poprzez przytrzymanie palcem na wybranej wiadomości i wybranie z menu kontekstowego polecenia „Przenieś do wiadomości-śmieci”.
 • „Spóźnię się”, taką szybką odpowiedź będziemy mogli wysłać do uczestników spotkania zaplanowanego w Kalendarzu bezpośrednio z powiadomienia o spotkaniu.
 • Wysyłanie wiadomości e-mail z aliasem outlook.com.
 • Otwieranie i zapisywanie kalendarzy .ics otrzymanych jako załącznik w wiadomości e-mail.
 • Widok wielu wydarzeń dostępny na kafelku kalendarza.
 • Zarządzanie wydarzeniami zapisanymi w kalendarzu przy użyciu gestu przeciągnij-upuść, dostępne tylko dla komputerów PC.
 • Drukowanie widoku miesięcznego.
 • Aplikacje Poczta i Kalendarz dostępne dla HoloLens.

Pozostałe aplikacje

W aplikacji Kontakty ponownie ujrzymy historię interakcji z daną osobą z podziałem na: dzisiaj, wczoraj i ostatni tydzień. Historia wiadomości z komunikatora Skype jeszcze nie będą się pojawiać w sekcji Historia ale Microsoft pracuje nad taką możliwością.

Sklep po raz kolejny otrzyma nową szatę graficzną strony głównej, indywidualnej strony aplikacji. Nowa wersja sklepu to także kilka nowych funkcji jak choćby wyświetlanie informacji kiedy ostatnio była aktualizowana dana aplikacja.

store-new-layout

Twój Groove to nowa sekcja w aplikacji multimedialnej Groove. To w niej znajdziemy utwory i automatycznie generowane listy odtwarzania z najbardziej pasującymi do naszych ulubionych czy najczęściej odtwarzanych utworów. Znajdziemy tu również ostatnio odtwarzane przez nas utwory a także najświeższe rekomendacje.

Nie ma chyba na świecie osoby, która lubi się spóźniać, zwłaszcza do pracy. Dlatego przy okazji aktualizacji Anniversary Update poprawiona zostanie aplikacja Alarmy i zegar, która otrzyma nową oś czasu oraz odświeżony interfejs w edytorze alarmu.

Cortana

Cyfrowa asystentka znana jest bardziej przez naszych zachodnich sąsiadów nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii choć nie ma żadnych przeciwskazań by używać jej w Polsce. Jedynym wymogiem będzie wtedy zmiana języka i regionu na przykład na brytyjski. Oprócz Windows 10/Windows 10 Mobile dostępna jest również wersja dla Google Android. Z racji, że Cortana jest wciąż rozwijana to nie mogły ominąć jej zmiany i usprawnienia przy okazji Anniversary Update a oto one:

 • Wysyłanie zdjęć z telefonu na komputer za pomocą polecenia głosowego: „send this photo to my PC”. Opcja ta będzie dostępna wyłącznie dla Windows 10 Mobile.
 • Pojawi nowa animacja podczas nasłuchiwania.
 • Dodatkowe języki: hiszpański (Meksyk), portugalski (Brazylia), francuski (Kanada).
 • Język Cortany będzie można zmienić w ustawieniach.

Dzięki Cortanie możemy dodać nowe przypomnienie o jakimś wydarzenia a jubileuszowa aktualizacja ma to zadanie jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć. Pojawi się możliwość dodania przypomnienia obrazkowego dodając na przykład zdjęcie butelki piwa, które ostatnio próbowaliśmy i będziemy chcieli kupić je ponownie przy okazji robienia zakupów w sklepie. Dodatkowo, dzięki aplikacjom uniwersalnym takim jak Microsoft Edge czy Wiadomości, będziemy mogli dodać przypomnienie o artykule, który otrzymaliśmy od znajomego i będziemy chcieli przeczytać go w wolnym czasie.

Rozpoznawanie utworów przez aplikacje mobilne nie jest żadną nowością ale rozpoznawanie ich przez cyfrową asystentkę – jak najbardziej. Opcja ta pojawi się w Cortanie i dostępna będzie w menu pod postacią stosownej ikony.

Wprowadzanie tekstu i klawiatura

 • Zaktualizowano emoji. Nowa kompilacja Windows 10 Mobile, która zadebiutuje 2 sierpnia 2016 roku, przyniesie wiele zmian między innymi w kwestii aranżacji. Emoji zostaną podzielone na: Ulubione, Uśmiechy i zwierzęta, Ludzie, Uroczystości i obiekty, Jedzenie i rośliny, Transport i miejsca, Symbole oraz emotikony ASCII.
 • Sprawna i funkcjonalna klawiatura dotykowa to podstawa każdego dobrego smartfona, a jeśli sprawność to mamy na myśli funkcja kopiuj/wklej. Poprawa kopiuj/wklej polegać będzie na możliwości wklejenia tekstu np. w pole tekstowe na stronie internetowej za pomocą znanego już przycisku pojawiającego się powyżej klawiatury. Ponadto przycisk kopiuj pojawi się natychmiast po zaznaczeniu wybranego przez nas tekstu.
 • Do tej pory tylko część użytkowników mogła korzystać ze skalowalnej klawiatury, dzięki której obsługa telefonu jedną ręką staje się jeszcze łatwiejsza. Od teraz opcja ta będzie dostępna także w modelach Lumia 640 czy Lumia 830.

Continuum

Jedną z wielu innowacji w systemach mobilnych, która zadebiutowała wraz z pojawieniem się Windows 10 Mobile jest bez wątpienia Continuum, które dzięki Anniversary Update zyska wsparcie dla kart sieciowych USB. Przy pierwszym podłączeniu karty może pojawić się komunikat błędu, lecz nie należy się nim przejmować. Karta będzie działać poprawnie a sam błąd zostanie wyeliminowany w kolejnych aktualizacjach. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie karty sieciowe USB są aktualnie wspieranie przez Windows 10 Mobile. Lista kompatybilnych urządzeń będzie stopniowo uzupełniana. Ponadto w systemie nie zaimplementowano żadnego wizualnego wskaźnika, że połącznie jest aktywne. Aby się upewnić, że urządzenie działa prawidło powinniśmy wyłączyć sieć WiFi oraz transfer danych komórkowych. W chwili premiery Anniversary Update Windows 10 Mobile nadal będzie oferować wsparcie dla konfiguracji serwerów proxy wyłącznie dla sieci Wi-Fi. Analogiczna funkcja dla połączeń kablowych pojawi się w kolejnych aktualizacjach.

Feedback Hub

Kluczowym elementem dla rozwoju Windows 10 Mobile jest Centrum opinii, w którym użytkownicy mogą zgłaszać swoje propozycje, uwagi dotyczące istniejących funkcji czy aplikacji. Aby ułatwić korzystanie z niego Microsoft przyjrzał się wspomnianym propozycjom i uwagom dotyczącym tej aplikacji i wprowadził w niej kilka znaczących zmian.

 • Przy pierwszym uruchomieniu Centrum opinii w górnej części ekranu zobaczymy pasek wyszukiwania dzięki czemu szybko odnajdziemy interesujący nas temat.
 • Zapowiedzi i Zadania od teraz będą wyświetlane razem pod sekcją Co nowego.
 • W kreatorze nowego zgłoszenia dodano nowe pole, w którym możemy dokładniej opisać zgłaszaną usterkę, problem czy propozycję. Dodatkowo usprawnieniu uległ mechanizm przypisywania zgłoszenia do kategorii, która będzie sugerowana na podstawie tytułu zgłoszenia.
 • Mobilna wersja Centrum opinii zyska również opcję komentowania zgłoszeń.

Jak widać lista zmian, dodatków i usprawnień w Anniversary Update dla Windows 10/Windows 10 Mobile jest całkiem pokaźna ale nie bylibyśmy kompetentni gdybyśmy pominęli niechlubną część dotyczącą tego, czego już nie zobaczymy w zaktualizowanym systemie.

Usunięte zostaną następujące elementy: integracja Wiadomości i Skype, Kącik dziecięcy, Radio FM oraz udostępnianie sieci WiFi naszym kontaktom. Nie otrzymamy również funkcji Messaging everywhere, która w założeniach miała umożliwić wysyłanie i odbieranie wiadomości, między innymi SMS, bezpośrednio z naszego komputera PC.

Na koniec pytanie do naszych czytelników. Jak sądzicie, czy nadchodząca aktualizacja Anniversary Update dla Windows 10/Windows 10 Mobile pozwoli utrzymać lub zwiększyć udziały na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC i urządzeń mobilnych? Czy wśród wymienionych wyżej zmian przypadły wam do gustu i będzie z nich korzystać?

Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020 | Polityka prywatności