Jak skonfigurować kilka ekranów do pracy z Windows 10

Jak skonfigurować kilka ekranów do pracy z Windows 10

Chciałbyś korzystać jednocześnie z dwóch lub trzech monitorów? Poniżej prezentujemy kilka sztuczek, przydatnych podczas konfigurowania takiego zestawu w systemie Windows 10.

Zanim zaczniesz

Zanim zagłębisz się w ten poradnik upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne kable potrzebne do podłączenia kilku monitorów do jednego komputera, wliczając w to kable zasilające oraz kable sygnałowe (VGA, HDMI czy DisplayPort).

Aranżacja monitorów

Nikt nie jest nieomylny, tak i w przypadku podłączania kilku monitorów do jednego komputera może dojść do pomyłki, zwłaszcza w kolejności podpiętych kabli. Na nasze szczęście nie musimy się tym przejmować, gdyż w Windows 10 możemy dowolnie aranżować podłączone monitory.

Aby dokonać zmian w aranżacji monitorów należy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Uruchom Ustawienia (Win + I)
 2. Wybierz System
 3. Wybierz Ekran
 4. W sekcji Zmień rozmieszczenie wyświetlaczy, używając myszki ustaw ekrany na zasadzie „złap i przeciągnij”.
Dopasowanie wyświetlaczy

Generalnie, sekcja Ekran, jest bardzo bogata w opcje konfiguracyjne dlatego nie będę za każdym razem powtarzał jak się do niej dotrzeć.

Skalowanie ekranu

Aby zmienić skalowanie obrazu wystarczy, że przewiniemy ustawienia ekranu odrobinę w dół gdzie zobaczymy sekcję Skala i układ. Tutaj mam do dyspozycji skalowanie podstawowe z wysuwaną listą predefiniowanych wartości procentowych oraz Zaawansowane ustawienia skalowania. Ustawienia te będą szczególnie przydatne w dwóch przypadkach. W pierwszym, kiedy posiadamy ekran z rozdzielczością 4K i chcemy by wyświetlany obraz był bardziej czytelny dla naszych oczu.

Jedynym mankamentem zmiany skalowania obrazu jest konieczność przelogowania się użytkownika.

Zaawansowane skalowanie przydaje się w momencie kiedy wartości skalowania ekranu zaproponowane przez system Windows 10 okażą się nieskuteczne w naszym przypadku. Wówczas powinniśmy skorzystać z tej opcji i wybrać wartość z przedziału od 100 do 500%. Podobnie jak w przypadku wyżej opisywanego skalowania, tak i tu konieczne będzie przelogowanie się użytkownika.

Dobór odpowiedniej rozdzielczości

Zwykle, po podłączeniu monitora, Windows 10 automatycznie dopasuje zalecaną rozdzielczość. Nic nie stoi na przeszkodzie by można było ją zmienić ręcznie. Dostępne opcje rozdzielczości znajdziemy tuż poniżej sekcji Skala i układ w postaci rozwijanej listy. Zmiana tego parametru nie wymaga przelogowania się użytkownika.

Orientacja ekranu

Tuż pod zmianą rozdzielczości znajdziemy Orientacja wyświetlacza, z której możemy wybrać: poziomą, pionową, poziomą (odwróconą) i pionową (odwróconą). Większość monitorów oferuje możliwość fizycznego obrócenia wyświetlacza, co może się przydać np. do czytania długich tekstów, co z kolei przekłada się na rzadsze korzystanie z rolki w myszce.

Orientacja ekranu

Tuż pod zmianą rozdzielczości znajdziemy Orientacja wyświetlacza, z której możemy wybrać: poziomą, pionową, poziomą (odwróconą) i pionową (odwróconą). Większość monitorów oferuje możliwość fizycznego obrócenia wyświetlacza, co może się przydać np. do czytania długich tekstów, co z kolei przekłada się na rzadsze korzystanie z rolki w myszce.

Alternatywnie możemy skorzystać ze skrótu klawiaturowego złożonego z następujących klawiszy: Ctrl + Alt + klawisz kierunkowy, na przykład: Ctrl + Alt + strzałka w prawo obraca ekran o 90 stopni w prawo, a Ctrl + Alt + strzałka w górę przywraca domyślną orientację ekranu. Niestety skrót ten działa na niektórych urządzeniach.

Przełączanie się między trybami wyświetlania

Najwyższa pora przejść do praktycznego zastosowania konfiguracji, którą przeprowadziliśmy kilka akapitów wyżej. System Windows 10 pozwala na pewną swobodę w wyświetlaniu obrazu jeśli korzystamy z podłączonych dodatkowych wyświetlaczy. Możemy na przykład: wyświetlać zduplikowany obraz na dwóch monitorach, rozszerzyć przestrzeń roboczą na dodatkowy ekran lub używać tylko wbudowanego w laptopach ekranu lub tylko monitor zewnętrzny podłączony do naszego laptopa. Opcje te są dostępne na dwa sposoby. Pierwszą odnajdziemy w Ustawienia -> System -> Wyświetlacz, poniżej sekcji Zmień rozmieszczenie wyświetlaczy. Znajdziemy tam następujące warianty: Duplikuj, Rozszerz, Tylko ekran komputera i Tylko drugi ekran.

Zamiennie możemy skorzystać ze skrótu klawiaturowego Win + P, który wyświetli po prawej stronie głównego monitora identyczne opcje do wyboru wyświetlania obrazu na kilku monitorach.

Dostosowywanie

Pasek zadań

Ok, podłączyliśmy dodatkowy monitor do naszego komputera i domyślnie pasek zadań wyświetlany jest na wszystkich monitorach. Można to w prosty sposób zmienić w kilku krokach:

 • Uruchom Ustawienia (Win + I)
 • Wybierz Personalizacja
 • Pasek zadań
 • W sekcji Wiele ekranów widoczny jest przełącznik Pokaż pasek zadań na wszystkich ekranach.

Do dyspozycji mamy następujące opcje:

 • Wszystkie paski zadań
 • Główny pasek zadań i pasek zadań, gdzie jest otwarte okno
 • Pasek zadań, gdzie jest otwarte okno

Tło

Windows 10 oferuje sporo opcji personalizacji naszego pulpitu, a wśród nich można znaleźć między innymi dopasowanie indywidualnych tapet dla naszego zestawu z dodatkowym ekranem. Aby to zrobić należy:

 • Uruchom Ustawienia
 • Wybierz Personalizacja
 • Tło

W sekcji Wybierz obraz należy kliknąć prawym klawiszem myszy na miniaturce wybranej tapety, gdzie możemy wybrać jedną z dostępnych opcji: Ustaw dla wszystkich monitorów, Ustaw dla monitora 1 i Ustaw dla monitora 2.

Może Ci się też spodobać

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020 | Polityka prywatności
Zgłoś błąd
Autor jest tylko człowiekiem, błędy czasem się zdarzają. Jeśli w tekście pojawił się błąd, powiadom nas o tym.