microsoft

Dziedzictwo Windows

Marcin
Dziedzictwo Windows /

Dziedzictwo Windows

Historia systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows sięga aż roku 1985, kiedy w dniu 20 listopada zadebiutował Windows 1.0. Od tego dnia „okienka” z Redmond przechodziły wielokrotnie metamorfozę by stać się pełnoprawny systemem operacyjnym, który znamy dzisiaj, Windows 10. Na przestrzeni ostatnich 30 lat wydawać by się mogło, że tak odmienne systemy nie mają części wspólnych i zaliczyć do nich należy kilka aplikacji systemowych. Ich interfejs ewoluował wraz z samym systemem operacyjnym a ich funkcjonalność, w gruncie rzeczy, pozostała taka sama lub wzbogacona z biegiem lat. Poznajmy więc dziedzictwo Windows.

Tablica znaków

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> charmap

Tablica znaków w Windows 10

Tablica znaków w Windows 10

Tablicę znaków można z powodzeniem umieścić w pierwszej dziesiątce w rankingu najprzydatniejszych narzędzi wbudowanych w system operacyjny. Jego prosty i przejrzysty interfejs pozwala na szybkie odnalezienie wybranego znaku w wybranej czcionce. W trybie zaawansowanym mamy możliwość wybrania zestawu znaków lub wybranie z listy Unicode wraz z grupowaniem. Wyszukiwanie nie działa tak jak byśmy sobie tego życzyli dlatego zaleca się powoli przewijać listę znaków w poszukiwaniu tego konkretnego.

Internet Explorer

Wywoływanie: Start ->Uruchom -> iexplore

Sztandarowa przeglądarka od Microsoftu nie jest tak stara jak opisywana wyżej Tablica znaków, jednak „pełnoletność” ma już za sobą. Pierwsza wersja pojawiła się bowiem w 1995 roku, najpierw jako dodatek do systemu Windows 95, a w późniejszych latach od wersji 5, dołączana była już do każdego systemu operacyjnego. Przez bardzo długi okres czasu nie mogła zdobyć przychylności wśród użytkowników komputerów osobistych, głównie przez brak lub niekompletną zgodność ze standardami projektowania stron internetowych. Jak pokazuje praktyka, z biegiem czasu kompatybilność rosła z wersji na wersję i możemy śmiało stwierdzić, że wersji 11. brakuje jedynie obsługi rozszerzeń.

Wraz z Windows 10 grono przeglądarek internetowych dostępnych na rynku powiększyło się o kolejnego gracza, Microsoft Edge, który mimo swoich możliwości aktualnie pozbawiony jest obsługi rozszerzeń. Kwestia ta ma zostać wkrótce rozwiązana i prawdopodobnie wraz z aktualizacją Redstone dla Windows 10, Edge w końcu będzie mógł stanąć w szeregu razem z Google Chrome czy Mozilla Firefox i powalczyć o udziały w rynku.

Internet Explorer 11 w Windows 10

Internet Explorer 11 w Windows 10

Notatnik

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> notepad

Notatnik to program, który w Windows 1.0 potrafił przechowywać niesformatowany tekst. Domyślnym formatem zapisywanych plików jest txt, który z powodzeniem można odczytać na innych urządzeniach czy systemach operacyjnych. Używany między innymi przez programistów głównie ze względu na szybkość działania samego programu, a także dzięki możliwości edycji takich plików jak html, css, js, bat czy vbs.

Nie sposób nie wspomnieć o rozbudowanej wersji notatnika jakim jest OneNote, który oprócz możliwości przechowywania tekstu, zdjęć czy nagrań audio, pozwala także na synchronizację notatek między urządzeniami, za pośrednictwem usługi chmurowej OneDrive.

Paint

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> mspaint

Podobnie jak Notatnik, Paint zadebiutował wraz z Windows 1.0 i jest on obecny w każdej następnej edycji systemu operacyjnego Microsoftu. Interfejs nie ulegał przemianom, aż do premiery Windows 7 kiedy to został wyposażony we wstążkowe menu. Paint jest prosty aż do bólu, ale oferuje za to konwertowanie obrazów do różnych formatów, zmianę rozmiaru, przycinanie obrazu.

Paint w Windows 10

Paint w Windows 10

Podłączanie zdalnego pulpitu

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> mstsc

Kolejną aplikacją na naszej liście dziedzictwa Windows, która przetrwała próbę czasu, a nawet zyskała mobilną wersję jest Podłączanie zdalnego pulpitu. Narzędzie to, nie jest może tak często używane przez większość użytkowników, jednak przydaje się w chwili kiedy potrzebujemy pomocy, a osoba odpowiedzialna za serwisowanie działu IT w naszej firmie lub domu nie ma możliwości wykonania odpowiednich działań bezpośrednio przy naszym komputerze.

Podłączanie zdalnego pulpitu w Windows 10

Podłączanie zdalnego pulpitu w Windows 10

Rejestrator kroków

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> psr

Kolejny, po Podłaczaniu zdalnego pulpitu, programem rejestrującym szczegółowy opis problemu jest Rejestrator kroków. Można go używać zamiennie jako kreator poradników jak używać danej funkcji. Oprócz graficznej prezentacji otrzymujemy również szczegółowy opis tekstowy np. błędu lub porady. Po zakończeniu rejestrowania kroków otrzymujemy skompresowany plik ZIP, który można rozpakować w dowolnej wersji systemu Windows, a w nim znajdziemy dokument MHTML zgodny między innymi z przeglądarką Internet Explorer.

Narzędzie Wycinanie

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> snippingtool

Aby wykonać zrzut ekranu w systemie Windows należy nacisnąć klawisz PrtScr (Print Screen), a następnie poleceniem Edycja -> Wklej (Ctrl + V) wkleić do dowolnego programu graficznego, choćby do Painta. Otrzymamy wówczas obraz całego pulpitu wraz z paskiem zadań i oknami uruchomionych aplikacji. Ale co jeśli chcemy „uwiecznić” jedynie fragment pulpitu? Nic nie stoi na przeszkodzi by skorzystać z powyższej metody lub użyć Narzędzie Wycinanie, gdzie po wykonaniu zrzutu ekranu można go „ozdobić” adnotacją odręcznym pismem lub wysłać pocztą e-mail.

Sticky Notes

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> stikynot

Prawdopodobnie nie ma wśród nas osoby, która nie miałaby styczności z żółtymi karteczkami samoprzylepnymi, na których zapisać możemy np. termin spotkania ze znajomymi lub pomysł, który później wykorzystamy w naszym projekcie. Sticky Notes pojawił się wraz z Windows Vista i mimo, że od debiutu minęło już sporo czasu i pojawiło się bardziej rozbudowane narzędzie, OneNote, żółte karteczki nadal możemy wykorzystać w nowym Windows 10.

Lupa i Narrator

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> magnify

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> narrator

Oba programy możemy znaleźć w Menu Start, sekcja Ułatwienia dostępu i zostały zaprojektowane głównie z myślą o osobach niedowidzących. Lupę, oprócz polecenia uruchom, wywołać możemy również za pomocą skrótu klawiaturowego Win + =. Pojawi się wówczas niewielkie okno z opcją zmiany skali powiększenia. Ponadto, przytrzymując klawisze Win i = lub Win i – możemy odpowiednio powiększyć lub zmniejszyć poziom powiększenia. Dodatkowo, Lupa wyposażona jest w opcję odwrócenia kolorów.

Narratora, podobnie jak Lupę, można wywołać na dwa sposoby: poleceniem narrator w oknie Uruchom lub skrótem klawiaturowym Win + Enter, co może spowodować u użytkownika chwilową konsternację po przypadkowym uruchomieniu tego systemowego pomocnika. Głos jest dość proszący i brzmi robotycznie, aczkolwiek możemy dostosować tempo mówienia oraz „płeć” syntezatora. Ponownie naciśnięcie kombinacji klawiszy Win i Enter spowoduje wyłączenie Narratora.

Klawiatura ekranowa

Wywoływanie: Start -> Uruchom -> osk

Klawiatura ekranowa w Windows 10

Klawiatura ekranowa w Windows 10

Ostatnim programem z listy dziedzictwa Windows, który przedstawimy w tej publikacji będzie Klawiatura ekranowa. Podobnie jak Lupa i Narrator, klawiaturę ekranową znajdziemy w Menu Start w sekcji Ułatwienia dostępu. Zawiera wszystkie klawisze standardowej klawiatury włącznie z: Home, End czy Print Screen. Podobnie jak w Windows Phone, klawiatura ekranowa oferuje również przewidywanie słów, co może okazać się przydatne podczas wprowadzania długiego tekstu.

Powyższe zestawienie programów ma na celu uzmysłowienie nam, że choć system Windows zmieniał szaty wielokrotnie, a jego funkcjonalność z edycji na edycję zwiększała się, to wciąż możemy odnaleźć narzędzia, których historia sięga 30 lat wstecz. Programy takie jak Paint czy Notatnik debiutowały z dużo mniejszym zestawem funkcji i na przestrzeni dziejów rozwijały się wraz z systemem. Pojawiły się też narzędzia, które łączą w sobie cechy innych dostępnych w Windows jak na przykład OneNote, który z powodzeniem może zastąpić aż 6 z 13 aplikacji dostępnych w Akcesoriach.Może Ci się też spodobać

Cortana nie obsługuje języka polskiego

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0
pexels.com

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Hop do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020
Pliki cookie