porady

Jak wykonać aktualizację Windows 7 do Windows 10

Marcin
Jak wykonać aktualizację Windows 7 do Windows 10 /

Do premiery Windows 10 pozostało naprawdę niewiele czasu i nadszedł już czas zastanowić się nad aktualizacją. Dla wielu użytkowników, taka operacja może wydawać się czarną magią, choć to tak naprawdę kilka prostych czynności, które może wykonać każdy.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Windows 7 to najpopularniejszy system operacyjny, dlatego też Microsoft postanowił stworzyć Windows 10 jako system, który będzie najbardziej zbliżony do swojego starszego brata pod wieloma względami. Ponadto, idąc z duchem czasu „10-tka” wyposażona będzie w kilka zupełnie nowych lub odświeżonych rozwiązań takich jak: nowe Menu Start, Cortana, uniwersalne aplikacje, nowa przeglądarka internetowa Microsoft Edge i wiele innych. A przede wszystkim, Windows 10 przez pierwszy rok, licząc od dnia premiery będzie dostępny za darmo.

Jaką mam wersję systemu operacyjnego?

Zacznijmy od sprawdzenia aktualnie zainstalowanej wersji systemu Windows. Aby to zrobić z Menu Start wybieramy opcję Uruchom (skrót klawiaturowy Win + R) i w oknie Uruchamianie wpisujemy polecenie winver. Pojawi się wówczas okno informacyjne aktualnie posiadanej wersji Windows. Powinna widnieć Wersja 6.1 (build 7601: dodatek Service Pack1).

winver

Wersja systemu Windows 7

Jeśli informacje te nie pokrywają się z powyższym zapisem, powinniśmy zainstalować dodatek Service Pack 1 dla Windows 7. Można to zrobić za pomocą usługi Windows Update, dostępnej w Panelu sterowania, lub ręcznie, odwiedzając tą stronę. Musimy tylko wybrać odpowiednią wersję, jeśli posiadamy 64-bitową wersję Windows 7 pobieramy plik „windows6.1-KB976932-X64.exe”. W przypadku 32-bitowej wersji – „windows6.1-KB976932-X86.exe”.

Aby sprawdzić, którą wersję, 32 czy 64 bitową systemu mamy aktualnie zainstalowaną, wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na ikonie Mój komputer i z menu wybierzemy opcję Właściwości.

32czy64bity

Informacje o systemie w Windows 7

Rezerwowanie kopii aktualizacji do Windows 10

Jeśli instalowaliśmy aktualizacje za pośrednictwem Windows Update na bieżąco, powinna być widoczna aplikacja Uzyskaj system Windows 10 w zasobniku systemowym.

Uzyskaj system Windows 10

Uzyskaj system Windows 10

Jeśli z jakichś względów nie pojawiła się dodatkowa ikona symbolizująca tą aplikację, możemy samodzielnie pobrać ją ze strony internetowej usługi Windows Update. Aby to zrobić, wystarczy że udamy się pod ten adres, a po pobraniu jej, zainstalujemy aktualizację (KB3035583) w naszym systemie Windows 7. Może się okazać, że będzie konieczne pobranie jeszcze jednej aktualizacji (KB2952664), dostępnej pod tym adresem.

Pora przejść do meritum sprawy, czyli jak dokonać rezerwacji bezpłatnej aktualizacji systemu Windows 10 wyjaśniliśmy już w jednej z wcześniejszych publikacji.

29 lipca Microsoft rozpocznie dystrybucję aktualizacji do Windows 10, w pierwszej kolejności dla tych użytkowników, których komputery spełniają wymagania sprzętowe nowego systemu, oraz testerom zapisanym do programu Windows Insider. Pozostali użytkownicy, którzy dokonali rezerwacji będą musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości, aktualizacja pojawi się w najkrótszym możliwym czasie.

Aplikacja Uzyskaj system Windows 10, oprócz możliwości dokonania rezerwacji, oferuje również możliwość sprawdzenia aktualnie posiadanych programów pod kątem zgodności z nowym systemem.

Uzyskaj system Windows 10

Uzyskaj system Windows 10

Z chwilą pojawienia się aktualizacji dla naszego komputera otrzymamy powiadomienie i w tym momencie nie powinniśmy popadać w panikę. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać kopię zapasową ważnych dla nas dokumentów na zewnętrznym nośniku danych.

Niektóre programy antywirusowe, dostępne dla Windows 7, mogą powodować problemy podczas instalacji aktualizacji do Windows 10, dlatego też zaleca się tymczasowe wyłącznie ich lub odinstalowanie. W dowolnym momencie możemy odwiedzić stronę producenta naszego programu antywirusowego w celu sprawdzenia informacji czy są już dostępne najnowsze wersje programu przystosowanego do Windows 10. Zdecydowana większość wiodących producentów już przygotowała swoje produkty pod kątem zgodności z Windows 10.

Sam proces aktualizacji i jego prostotę doskonale obrazuje poniższy spot reklamowy Microsoftu.

Ok, rozpoczął się proces aktualizacji. Co powinniśmy teraz zrobić ? Usiąść wygodnie i zrelaksować się. Proces aktualizacji może zająć trochę czasu, w zależności od posiadanego łącza internetowego oraz od wydajności naszego komputera. Celowo piszemy tu o połączeniu z internetem, gdyż pliki aktualizacji „ważą” około 3 GB.

Mowa końcowa

  • Nasze pliki i programy zostaną zachowane po aktualizacji.
  • Nie musimy wprowadzać klucza licencyjnego podczas aktualizacji Windows 7/Windows 8.1 do Windows 10.
  • Upewnijmy się, że włączyliśmy / zainstalowaliśmy najnowszą wersję naszego programu antywirusowego.
  • Pamiętajmy o okresowym sprawdzaniu aktualizacji systemu i sterowników przy pomocy Ustawienia -> Aktualizacje i bezpieczeństwo.
  • Sprawdźmy w Menadżerze urządzeń czy wszystkie urządzenia działają poprawnie i czy są zainstalowane niezbędne sterowniki.
  • Pamiętajmy, jeśli aktualizujemy Windows 7 Starter, Windows 7 Home lub Home Premium otrzymamy Windows 10 Home, Jeśli aktualizujemy Windows 7 Professional lub Windows 7 Ultimate otrzymamy Windows 10 Pro.
  • W systemie Windows 10 Home nie wyłączymy automatycznych aktualizacji.
  • W systemie Windows 10 Pro będziemy mogli wybrać kiedy mają być pobierane aktualizacje za pośrednictwem Windows Update.
  • Jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw Windows 10 takich jak: dostęp do aplikacji Windows Sklep czy Cortana, będziemy musieli założyć konto Microsoft.

Powyższy tekst dotyczy aktualizacji Windows 7 do Windows 10, jednak z powodzeniem można go zastosować go do Windows 8, z tą różnicą, że konieczne będzie zainstalowanie aktualizacji do Windows 8.1.Może Ci się też spodobać

Cortana nie obsługuje języka polskiego

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0
pexels.com

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Hop do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020
Pliki cookie