porady

Personalizujemy ekran startowy

Marcin
Personalizujemy ekran startowy /

Mobilne systemy Microsoftu mimo upływu wielu lat nie są tak popularne jak iOS od Apple nie mówiąc już o Androidzie od Google. Nie można im jednak odmówić jednej cechy, dzięki której opisywany jest jako mieszanka prostoty, produktywności oraz tego, że personalizacja stoi na najwyższym z możliwych poziomów. Windows 10 Mobile pokazuje, że z pulpit naszego smartfona może być estetyczny, przejrzysty i przy okazji może dostarczać wielu cennych informacji.

Ustawiamy tapetę, przezroczystość kafelków, kolor wiodący, tryb ciemny/jasny

Windows 10 Mobile, w porównaniu z Windows Phone 8.1, oferuje znacznie więcej możliwości personalizacji naszego telefonu, gdzie oprócz ustawienia tapety jako tła kafelków możemy ją ustawić jako obraz pełnoekranowy. Dodatkowo pojawiła się opcja ustawienia poziomu przezroczystości kafelków przypiętych do ekranu Start aż do 100%, dzięki czemu widoczna będzie tylko ikona lub/i nazwa aplikacji. Warto jednak zaznaczyć, że część aplikacji w tym te z pakietu Office, MSN czy Xbox nie obsługują tej funkcji.

dopasowujemy-ekran-start-1

Ponadto w sekcji Personalizacja możemy wybrać kolor wiodący jak i tryb ciemny lub jasny. Wprowadzenie trybów jest ukłonem w stronę urządzeń wyposażonych w wyświetlacze typu AMOLED, stosowane między innymi w smartfonach Lumia 650, 950 i 950XL, dzięki czemu po wybraniu trybu ciemnego używane są wyłącznie pixele wyświetlające kolory inne niż czarny, co przekłada się na niższe zużycie baterii.

dopasowujemy-ekran-start-2

Zmieniamy rozmiar kafelków

Funkcjonalność ta była już dostępna w Windows Phone 8.1 i jest nadal wspierana, rozwijana w Windows 10 Mobile. W najnowszej odsłonie mobilnej edycji Windows 10 mamy do dyspozycji trzy warianty wielkości kafelków: mały, normalny i szeroki, dzięki czemu „pulpit” naszego smartfona może pomieścić jeszcze więcej skrótów do naszych ulubionych aplikacji. Warto nadmienić, że część kafelków nie będzie interaktywna dopóki nie ustawimy ich rozmiaru jako normalny lub szeroki. Przykładem może posłużyć kafelek Wiadomości czy Telefon, którego rozmiar musi być szeroki i tylko wtedy prezentowane będą na nim odpowiednio ostatnie wiadomości lub ostatnie nieodebrane połączenia. Przeciwieństwem tego jest kafelek MSN Pogoda, który pozostaje interaktywny nawet jeśli ustawimy jego rozmiar jako mały.

Szerokie kafelki mają swoje pozytywne jak i negatywne cechy. Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim możliwość prezentowania danych właściwych danej aplikacji. Negatywna cecha to taka, że na miejscu szerokiego kafelka możemy umieścić dwa normalne lub 6 (8) małych.

Warto też wspomnieć, że wraz z kolejnymi aktualizacjami aplikacji ich kafelki prezentują coraz więcej informacji i tak na przykład: szeroki kafelek Kalendarza może wyświetlić do trzech najbliższych wydarzeń zapisanych w kalendarzu.

Katalogowanie kafelków

W Windows 10 Mobile, podobnie jak w Windows Phone 8.1 Update 1, możemy grupować kafelki w katalogi, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca na ekranie Start. Aby utworzyć katalog wystarczy prosty gest polegający na przytrzymaniu i przeciągnięciu jednego kafelka na drugi.  Podobnie jak kafelki, foldery są „żywe” i wciąż możemy zobaczyć aktualizacje treści prezentowanych przez zgrupowane kafelki.

dopasowujemy-ekran-start-3

Jeszcze więcej opcji przypinania

Wraz z aktualizacją Update 2 dla Windows Phone 8.1 użytkownicy otrzymali możliwość przypinania do ekranu Start poszczególnych opcji dostępnych w Ustawieniach. W Windows 10 Mobile dodano możliwość przypinania:

  • Albumów, list odtwarzania z aplikacji Muzyka Groove
  • Prognoz pogody dla różnych miast z aplikacji MSN Pogoda
  • Wybranego folderu dostępnego w aplikacji OneDrive

dopasowujemy-ekran-start-4

Aby przypiąć wybraną przez nas sekcję w Ustawieniach lub wspomnianą listę odtwarzania z aplikacji Muzyka Groove wystarczy, że przytrzymamy dłużej palcem na wskazanej pozycji i z wyświetlonego menu kontekstowego wybierzemy opcję Przypnij do ekranu startowego. Funkcja ta jest dostępna dla całych sekcji dostępnych w Ustawieniach jak i poszczególnych elementów tych sekcji.

Więcej kafelków czyli „tryb phabletu” w Windows 10 Mobile

Zaawansowani użytkownicy zapewne wiedzą już o tej opcji, ale warto przypomnieć pozostałym posiadaczom smartfonów z Windows 10 Mobile, że istnieje możliwość dodania czwartej kolumny kafelków. Dzięki tej opcji najbardziej zadowoleni będą ci, którzy lubią mieć bezpośredni dostęp do dużej ilości aplikacji lub/i ustawień systemu wprost z ekranu startowego. Warto jednak odnotować w tym miejscu, że funkcja ta będzie najbardziej użyteczna jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w ekran o przekątnej co najmniej 5 cali. Dodanie większej ilości kafelków na mniejszych ekranach może spowodować pogorszenie czytelności treści prezentowanych przez „żywe” kafelki. Przejdźmy zatem od słów do czynów.

dopasowujemy-ekran-start-7

Aby dodać czwartą kolumnę kafelków należy wykonać kilka prostych czynności. W Ustawieniach przechodzimy do sekcji System a następnie Ekran, gdzie odnajdziemy funkcję Rozmiar tekstu, aplikacji i elementów na tym ekranie. Za pomocą suwaka możemy dopasować rozmiar tekstu czy aplikacji. Po zastosowaniu każdej zmiany rozmiaru będziemy poproszeni o ponowne uruchomienie urządzenia. Ostatnim krokiem będzie przejście do sekcji Personalizacja, Start a następnie włączenie opcji Pokaż więcej kafelków.

Dzięki zmianie rozmiaru tekstu, aplikacji i elementów na ekranie naszego smartfona otrzymujemy jeszcze jedne bonus w postaci większej ilości przełączników w Centrum akcji a także lepszy podgląd listy ostatnio uruchamianych aplikacji.Może Ci się też spodobać

Cortana nie obsługuje języka polskiego

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0
pexels.com

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Hop do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020
Pliki cookie