porady

Powrót do przeszłości

Marcin
Powrót do przeszłości /

29 lipca 2015 roku miała miejsce światowa premiera nowego systemu Microsoftu, Windows 10, dostępnego między innymi jako darmowa aktualizacja dla posiadaczy Windows 7 i Windows 8.1. Część z was za pewne zdecydowała się na ten zabieg, ale warto przypomnieć, że nieuchronnie zbliża się ostatni dzień na ewentualny powrót do wcześniejszej wersji systemu. Tutaj należy się małe sprostowanie. Powrót do Windows 7, względnie Windows 8.1, jest możliwy po upływie 30 dni (od dnia instalacji aktualizacji do Windows 10), jednak wiązać się z tym będzie wykonanie czystej instalacji systemu.

Metoda pierwsza – czysta instalacja

Tego sposobu nie trzeba chyba nikomu specjalnie opisywać. Zalecane jest wykonanie kopii zapasowej ważnych dla nas plików, a następnie umieszczenie nośnika instalacyjnego z Windows 7/Windows 8.1 w naszym komputerze i wykonanie czystej instalacji systemu. Metoda ta trwa znacznie dłużej niż następna, opisywana przez nas, , bowiem po instalacji systemu wymagana będzie instalacja wszystkich niezbędnych sterowników urządzeń znajdujących się wewnątrz naszego komputera jak i tych peryferyjnych.
czysta-instalacja
Metoda druga – odinstalowanie aktualizacji

Jak już zaznaczyliśmy we wstępie, odinstalowanie aktualizacji do Windows 10, możliwe jest w ciągu pierwszych 30 dni od dnia wykonania aktualizacji.

Aby tego dokonać, musimy wykonać kilka prostych kroków. Używając skrótu klawiaturowego Win + I uruchomimy Ustawienia. Następnie należy przejść do Aktualizacja i zabezpieczenia. W zakładce Odzyskiwanie ujrzymy opcję Wróć do systemu Windows 8.1. Po kliknięciu na przycisk Rozpocznij, po czym pojawi się kilka komunikatów, między innymi:

  • z pytaniem dlaczego chcemy powrócić do wcześniejszej wersji systemu;
  • ostrzeżeniem, że wszystkie zmiany w ustawieniach po aktualizacji do Windows 10 zostaną utracone;
  • informacją, że część aplikacji będzie wymagała ponownej instalacji;
  • przypomnienie, jeśli do logowania w Windows 7/Windows 8.1 używaliśmy hasła, musimy je sobie przypomnieć.

Metoda trzecia – korzystanie z dysku odzyskiwania

Jeśli należysz do tych osób, które zanim podejmą się aktualizacji systemu do nowszej wersji, wykonują kopię zapasową na dysku twardym komputera lub płytach DVD, mamy i dla Ciebie metodę powrotu do poprzedniej wersji systemu. Często jest też tak, że przy pierwszym uruchomieniu nowego laptopa jesteśmy proszeni właśnie o przygotowanie kilku czystych płyt DVD w celu wykonania kopii zapasowej. Aby skorzystać z tej metody, należy uruchomić komputer z płytą instalacyjną umieszczoną w napędzie lub nośnikiem USB z instalatorem Windows. Podobnie jak w metodzie pierwszej, należy się upewnić, że ustawiona jest opcja rozruchu z płyty DVD lub nośnika USB. Podczas instalacji, należy kliknąć przycisk Dalej, a następnie wybieramy opcję Napraw komputer. W dalszej kolejności wybieramy Rozwiąż problemy i dalej Odzyskiwanie obrazu systemu.

tworzenie-dysku-odzyskiwania

Aby wykonać kopię zapasową obrazu systemu należy uruchomić Panel sterowania. W sekcji System i zabezpieczenia odnajdujemy Historię plików, gdzie w lewym panelu bocznym znajdziemy Kopia zapasowa obrazu systemu.

Na koniec, warto odnotować, że powyższe metody można z powodzeniem zastosować zarówno w przypadku powrotu do Windows 8.1 jak i do Windows 7.Może Ci się też spodobać

Cortana nie obsługuje języka polskiego

Jak odinstalować Cortanę w Windows 10 (2004)

Wraz z majową aktualizacją dla Windows 10, Microsoft „przeprojektował” swojego cyfrowego asystenta Cortana i oddzielił go od systemowej Wyszukiwarki. Aktualnie […]

0
pexels.com

Przenoszenie licencji Windows 10 na nowy komputer/dysk twardy

Kupując nowy komputer otrzymujesz w zestawie Windows 10, zainstalowany, aktywowany i gotowy do działania. Jeśli jednak samodzielnie budujesz wymarzony zestaw […]

0

Tworzenie konta lokalnego w Windows 10 Home podczas instalacji

Windows 10 w wersji Home nie oferuje już możliwości utworzenia konta lokalnego podczas instalacji systemu operacyjnego. Nie da się ukryć, […]

0
Hop do góry
Wszelkie prawa zastrzeżone @ 2020
Pliki cookie